Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
ul. Wewnętrzna, Świdnica
sawa: Projekt nowej wieży oparty został o regularny kwadrat o wymiarach 8,5x8,5 metra w podstawie trzonu wieży. Proporcje elewacji, lokalizacja jej podziałów, gzymsów, otworów okiennych, balustrad oraz kształt hełmu wieży odwzorowuje sylwetkę wieży zgodnie z inwentaryzacją Małachowicza z 1955 r. Elementy kamieniarki elewacji zaprojektowano, wzorując się na tym opracowaniu, dokumentacji fotograficznej, pozostałościach ...
Wieża ratuszowa, Świdnica
sawa: Wieżę odbudowano w latach 2010-2012. Pierwsze prace budowlane związane były z rozbiórką murów i stropodachu, które powstały po zawaleniu się wieży w 1967 roku i zabezpieczały gotycki łęk wieży. Prowizoryczne zabezpieczenie okazało się wyjątkowo solidne. Gotycki łęk, który miał być wkomponowany w nową wieżę, ale praktycznie uniemożliwiał przeprowadzenie przewidzianych dokumentacją robót fundamentowych. ...
Łącznik teatralny, Świdnica
sawa: Tutaj, to przejście (północ - południe) pod Teatrem Miejskim, a za fotografującym przejście arkadowe pod budynkiem łączącym Teatr Miejski z Wieżą Ratuszową. Po obu stronach tego przejścia były w średniowieczu sukiennice.
Blok śródrynkowy, pl. Rynek, Świdnica
sawa: Wykupienie wójtostwa w 1372 r. przypieczętowało pełną autonomię władz samorządowych. Nie jest zapewne przypadkiem, że mniej więcej w tym czasie rozbudowano Ratusz o część wschodnią, a ściślej o okazałą Izbę Rajców umieszczoną na piętrze, nad zbudowanymi razem z nią odnowa sześcioma kramami bogatych przekupniów, zaś wieżę podwyższono o dwa ośmioboczne piętra z bogatą dekoracją rzeźbiarską i spiczastym ...
Wilcza Góra
maras - Administrator: Ok.
Punkt widokowy na Pełcznicę, ul. Kasztanowa, Świebodzice
Parsley: Warto poprawić lokalizację znacznika na mapie. Umieszczono go w miejscu, z którego wykonano to zdjęcie , czyli spod słupów wysokiego napięcia. Punkt widokowy znajdował się na kulminacji wzniesienia, mniej więcej na wysokości domów nr 19 i 21 przy ulicy Ofiar Oświęcimskich.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

maras - Administrator
Parsley
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
FM
FM
FM
FM
FM
FM
FM
FM
FM
FM
FM
FM
FM

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Silena
Autor: Adrian S. - Administrator°, Data dodania: 2008-04-24 22:12:50, Aktualizacja: 2008-04-24 22:12:50, Odsłon: 3365

Krótki opis stanu dzisiejszego.

I stało się - 22 kwietnia około godziny 20 zawaliła się część hali Sileny. Wiadomość obiegła całą Polskę - podobno pod gruzami mogli znajdywać się ludzie. Osoba zgłaszająca słyszała stuki młotków, a potem wielki huk (zawalenie). Wiadomość obiegła Świebodzice bardzo szybko i przed bramą na ulicy Strzegomskiej pomimo deszczu przyszło sporo mieszkańców miasta.

Co mogło być powodem? Wiadomo na 100%, że złomiarze wyciągneli stalowe filary podtrzymujące stropy. Według mnie drugim powodem był deszcz, który w tym dniu padał od samego rana. To wszystko złożyło się właśnie na zawalenie się tej części hali, naruszając resztę. Druga część hali wisi na włosku - wygląda na to, że w ciągu kilku dni posypią się ostatnie piętra. Przypominam, że podłoga na ostatnim piętrze - mimo, że była z betonu - uginała się pod stopami. Brak okien spowodował ciągłe zalewanie ostatniego piętra hali.

Mimo tego wydarzenia, o którym słychać było w całej Polsce, nic się na terenie zakładu nie zmieniło. Dlaczego?

Przed zawaleniem od 2007 roku nie było żadnych problemów z wejściem na teren Sileny. Już wtedy złomiarze pracowali ciągle i zostały pocięte maszyny. Ochroniarze ostatecznie opuścili teren zakładu we wrześniu 2006 roku. Przed zawaleniem w tym roku w halach nie pozostało się nic ciekawego - z wyjątkiem dokumentów zakładowych, ładnych kolumn i jednego malowidła w jednym z pomieszczeń. Widać było pozostałość po łazienkach, pomieszczeniach dla kierowników, miejsca w których stały maszyny czy też dziury w podłodze, które z najwyższego piętra prowadziły aż do parteru. W oknach przeważnie brakowało szyb. Można jeszcze się było natknąć na gotowy len, a pojemników na ten wyrób było najwięcej. W najlepszej kondycji jest komin i budynek obok - z powodu sieci komórkowej, która zamontowała tam czujniki ruchu, złomiarze boją się cokolwiek z tych budowli ruszać.

Co będzie dalej? Zastępca burmistrza Ireneusz Zyska na dzisiejszej (24 kwietnia) sesji Rady Miasta powiedział, że mimo najszczerszych chęci niestety nie może nic zrobić. Jest to własność prywatna, więc jakiekolwiek działania jak na przykład wyburzenie muru od strony ulicy fabrycznej zostanie uznane za zniszczenie własności prywatnej i właściciel z pewnością wykorzystałby sytuację na zyskanie pieniędzy, pozywając miasto do sądu. Jedyne co miasto może zrobić, to otaśmowanie terenu i umieszczeniu tabliczek o zakazie wstępu - niestety, to nic nie da.

Fotografie:Zdjęcie nr 1
Zdjęcie nr 2
Zdjęcie nr 3

Zdjęcie nr 4
Zdjęcie nr 5
Zdjęcie nr 6

Zdjęcie nr 7
Zdjęcie nr 8
Zdjęcie nr 9

Zdjęcia: www.dolny.slask.org.pl

/ / /
/ / / / / 17 /
Adrian S. - Administrator | 2008-04-25 14:30:21
Dziękuję adminom za poprawienie wyświetlania się zdjęć.
trojek | 2021-01-11 15:14:28
Dodatkowy problem Sileny, polegał tez na tym że, przed sprzedażą, silena była podzielona na działki, w taki sposób, że granica działek była w kilku miejscach, przeprowadzona przez sam środek budynków.